Prečo netestovať realitný trh svojou cenou

Autor: Matej Kucharič | 8.12.2015 o 10:07 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  452x

Keď chcete predať svoju nehnuteľnosť, vaším cieľom je urobiť to za čo najvyššiu cenu. Človeka láka nadsadiť cenu, veď dom sa dá predať len raz, tak prečo nie za nadpriemernú cenu, nie?

Realistická cenová stratégia však môže byť pri predaji domu tou najosožnejšou a najziskovejšou.

Prečo teda neodporúčam testovať trh nadhodnotenou cenou? Keď svoju cenu prestrelíte, nahráte tak susedom, ktorí ponúkajú svoje nehnuteľnosti za reálnejšie ceny. Kupujúci majú totiž dobre naštudované, za akú cenu a v akom stave sú v ponuke nehnuteľnosti vo vašej oblasti. A tiež dobre vedia, koľko si môžu dovoliť zaplatiť za nové bývanie. Do realitného vyhľadávača teda zadajú cenu maximálne o 5-10,000 Eur vyššiu, ako sú ich možnosti. Takže ak cenu priveľmi nadsadíte, vyhľadávač záujemcom vašu nehnuteľnosť ani neponúkne, kupujúci si ju nezaradia do zoznamu potenciálne vhodných domov či bytov, o obhliadke ani nehovoriac.

Predávajúci najčastejšie žiadajú v inzeráte vyššiu cenu, aby mali neskôr priestor na zjednávanie, nechávajú si tzv. vatu. Prečo takto môžete naraziť?  Nie každý má rád vyjednávanie o cene. Pravdepodobnosť, že stretnete kupujúceho, ktorý ocení reálne nastavenú sumu a ani sa nespýta na možnosť zľavy je vyššia ako to, že vo vašej nehnuteľnosti za prepálenú cenu si budú kľučku podávať desiatky záujemcov. Čiže ani nebudete mať možnosť poskytnúť kupujúcemu zľavu, ak by vašu nehnuteľnosť chcel hneď kúpiť.

Vaša nehnuteľnosť je prvých 30 dní na trhu nová, takže je pre kupujúcich zaujímavá. V ideálnom prípade, keď má vaša nehnuteľnosť reálnu cenu, predáte ju za 2 týždne. Ak je vaša cena vysoká, premárnite prvé dni, kedy ste ako predajca na koni a prekabátite nakoniec viac seba, nie kupujúcich, ktorí sa na vašu nehnuteľnosť ani neprídu pozrieť. A následne budete musieť aj tak znížiť inzerovanú cenu, pretože kupujúci nadobudnú dojem, že problém nebude len v cene vašej nehnuteľnosti, ale že aj v niečom inom, dôležitom. A potom budete musieť znížiť cenu viac, ako ste pôvodne vo svojich plánoch počítali.

Váš dom možno nebude znalecky ocenený na takú vysokú cenu. Ak umožníte kúpu vašej nehnuteľnosti na hypotéku, čo dnes požaduje väčšina kupujúcich, banka k nej bude požadovať znalecký posudok. A ak sa podobné domy, byty vo vašej lokalite predávajú za nižšiu cenu, znalec sa bude držať priemernej trhovej ceny a váš nádejný kupujúci nemusí dostať hypotéku v požadovanej výške.

A na záver spomeniem špeciálnu kapitolu a to je predaj predražených nehnuteľností cez realitné kancelárie. Ak máte pri predaji svojho bytu či domu veľké oči, chcete naozaj veľa zarobiť a navyše narazíte na realitného agenta amatéra, ktorý nevie reálne odhadnúť hodnotu vašej nehnuteľnosti, vysvetliť vám ju a len prikývne na vami požadovanú cenu, ste na najlepšej ceste k zdĺhavému predaju a v konečnom výsledku aj k vysokej zľave. Preto odporúčam aj pri predaji cez realitnú kanceláriu preveriť si odporúčanú cenu a ponúkané služby u niekoľkých realitiek a až potom sa rozhodnúť. Buďte ale pripravení na diskusiu o požadovanej cene a na prípadné odporúčanie znížiť ju ešte pred zverejnením ponuky. Skúsený realiťák vám však bude vedieť toto odporúčanie zdôvodniť a ukázať vám, za akú cenu sa podobné nehnuteľnosti v poslednej dobre ponúkali a nakoniec predali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?