Znížiť požadovanú cenu alebo ešte netreba?

Autor: Matej Kucharič | 24.11.2015 o 12:24 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  533x

Zníženie ceny nehnuteľnosti, ktorú už predávajúci začal ponúkať na realitnom trhu, je veľmi citlivá záležitosť.

Pre majiteľa, ale aj pre nás, realitných maklérov, lebo majiteľovi musíme zdôvodniť, prečo mu odporúčame úpravu ceny smerom nadol. Ako teda zistíte aj sami, kedy je nutné ísť s cenou dole, aby ste s predajom pohli, či už predávate individuálne, alebo cez realitnú kanceláriu?

1. Pravidlo 20 dní. V zásade platí, ak nemáte obhliadky na predávanej nehnuteľnosti, niekde je chyba. Vo väčšine prípadov je to premrštená cena. Držím sa pravidla, že ak  sa do 20 dní neuskutoční žiadna obhliadka nehnuteľnosti ani ponuka na jej kúpu, riešim s majiteľom možnosť zníženia ceny. Počet dní pri tomto pravidle môžete zvýšiť na 30 - 45, ak predávate nehnuteľnosti s vyššími cenovkami, napr. Penthouse v 3 vežiach, vilu na Kolibe, alebo exkluzívny rodinný dom v Rači.

2. Veľa obhliadok a žiadna ponuka na kúpu. Niektorí majú zase opačnú skúsenosť. Požiadavky na obhliadku nehnuteľnosti prichádzajú ako na bežiacom páse, pretože je to super nehnuteľnosť, v dobrej lokalite, s vynikajúco spracovaným inzerátom. Ale zo žiadnej obhliadky nevzišiel nádejný kupujúci. Mali sme takýto prípad s bytom v Petržalke. Byt videlo nespočetné množstvo záujemcov, ale neprišla žiadna konkrétna ponuka na kúpu. Po drobnej úprave ceny sa byt predal prakticky na prvej obhliadke.

3. Poznajte svoju konkurenciu. Je naozaj výhoda, ak pri predaji nehnuteľnosti viete, proti komu stojíte. A to nie iba z pohľadu cien konkurentov, ale aj ich vlastností. Tieto informácie pomôžu lepšie určiť predajnú cenu nehnuteľnosti a môžu byť užitočné aj pri znižovaní ceny. Ak sú na predaj na jednej ulici 3 podobné rodinné domy, a ten Váš nemá napr. garáž, alebo je v horšom stave a predaj sa vám nedarí, je čas na úpravu ceny.

4. Oceňte nehnuteľnosť správne a objektívne, a šanca, že predáte rýchlo a bez potreby znižovať cenu, je celkom veľká. Porovnajte svoju cenu nielen s podobnými nehnuteľnosťami na rovnakej ulici, či rovnakej štvrti, ale aj s tými v žiadanejších lokalitách vášho mesta. Rýchlo zistíte, či ste svoju cenu neprestrelili.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?